Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Sivas Darüşşifası” KitabıTanıtımı Yapıldı

Müdürlüğümüzün ’Sivas 1000 Temel Eser Projesi’ kapsamında yayına hazırladığı, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı’nın ise desteğiyle bastırılan "Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Sivas Darüşşifası" adlı kitabın tanıtım toplantısı düzenlendi

        Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesinde düzenlenen tanıtıma Vali Davut GÜL, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı temsilcisi, İl Müdürümüz Kadir PÜRLÜ, kitabın yazarları Nil SARI, Jale YAVUZ ve Gaye ÖZEN, Basın mensupları ve kurum personelimizin katıldığı basın toplantısıyla tanıtıldı.

        Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Valiliği’nin geçmiş yıllarda başlattığı 1000 Temel Eser Projesi kapsamında 49’uncu eserin hazır hale geldiğini söyledi. Sivas Darüşşifası’nın 800. yılı dolayısıyla bastırılan eseri İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi sanatçılarının hazırladığını vurgulayan Gül, 48 sanatçının yaklaşık 5 ay emek harcadığını ifade etti.

             İl Müdürümüz Kadir Pürlü “kitabın İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi sanatçılarının eserlerinden oluştuğunu, Editörlüğünü Nil Sarı, Jale Yavuz ve Gaye Özen yaptığı kitap, 48 sanatçının yaklaşık 5 ay süren bir çalışması sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Giriş bölümüyle birlikte144 sayfadan oluşan kitapta toplam 119 eser yer almış olup Sivas 1000 Temel Eser Projesi bu kitapla birlikte yayınlanmış 49. Kitaba ulaşmıştır. Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus’un 1217 tarihinde, günümüzde 800 yıl önce Darüssıha (sıhhat yurdu)ismiyle Sivas’ta yaptırmış olduğu Darüşşifa, Türk-İslam medeniyetlerinin önemli eserlerindendir. Bu önemli eserin bezeme unsurlarının doğru bir şekilde kayıt altına alınması, yapının farkına varılmayan güzelliklerinin ve unutulan kültür ortamının canlandırılması eseri adeta ihya etmiştir. Bin adet bastırılan kitap, tüm Üniversitelerin merkezi kütüphanelerine ve tüm İl Halk Kütüphanelerine, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara dağıtılacaktır “ dedi.

        Valimiz Davut Gül ve beraberindekiler daha sonra kitabın içerisinde yer alan eserlerin açılışına geçti. Şemsi Sivas-i İl Halk Kütüphanesi Sergi Salonu'nda 800. Yılında Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Sivas Darüşşifası Sergisi’nin açılışını yapan Valimiz Gül, sergide emeği geçen sanatçıları kutlayarak teşekkür etti. Sergideki eserleri tek tek gezerek bilgi alan Gül, eser sahiplerine de teşekkür belgesi verdi. (17.10.2017)

  • VLLK2502 (1).jpg
  • VLLK2554.jpg
  • VLLK2568.jpg
  • VLLK2600.jpg
  • VLLK2683_2.jpg
  • VLLK2705.jpg
  • VLLK2708.jpg
  • VLLK2712.jpg