Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

“SİVAS DÜĞÜN ADETLERİ VE DÜĞÜN GİYİMLERİ” KİTABI TANITILDI

Tarih ve kültür şehri Sivas'ta Müdürlüğümüz önemli bir çalışmaya daha imza attı. Valiliğimiz koordinesinde başlatılan Sivas 100 Temel Eser Projesi kapsamında; ilimizin düğün adetleri ve kıyafetleri bir kitap altında toplanarak okuyucularla buluşturuldu. Yeşil Konakta düzenlenen kitabın tanıtım basın toplantısına Valimiz Davut Gül, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, ORAN kalkınma ajansı yetkilileri, Yayın Kurulu Üyeleri , Basın mensupları ve kurum personelimiz  katıldı.

Valimiz Davut Gül yaptığı konuşmada; Sultan Şehir Sivas'ın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için bir takım çalışmalar yapıldığını söyledi. Valimiz Gül; "Valiliğimizin geçmiş yıllarda başlatmış olduğu Sivas 1000 Temel Eser Projesi vardı. 1000 Temel Eseri Projesi ile Sivas´a özgü, kıymetli, değerli ve birçoğunu Sivaslı Şair ve Yazarların kaleme aldığı kitapları basarak, tarihe not düşmek, gelecek nesillere bırakmayı amaçlıyoruz." dedi.

Gül, "Biz de göreve başladıktan sonra her ay en az bir kitabı kamuoyuyla paylaşmaya karar verdik. İlkini geçtiğimiz ay yapmıştık. Şimdi de Sivas´ın düğün adetleri ve kıyafetlerini Hocamızla birlikte kamuoyuna tanıtacağız. Bu kitapların basılmasından ziyade hazırlanması ciddi anlamda emek istiyor. Bu açıdan ben Sabiha Aker Hanıma çok teşekkür ediyorum. Bu kitaba yıllarını vermiş, alın teri dökmüş. Kitabın bu hale gelmesinin en büyük müsebbibi sizsiniz. Birçok şeyden fedakârlık yaparak, bu kitabı hazırladınız. Yine ayrıca Yayın Kurulunda yer alan değerli hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. Onların bu kitapları çok büyük bir titizlikle incelediklerine şahidiz. Kitapta emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

İl Müdürümüz  Kadir Pürlü ise; "Sivas´ın kültürel zenginliklerini yayın olarak hedef kitlemize sunmak üzere çalışmalarımız devam ediyor. Sayın Valimiz ve ORAN Kalkınma Ajansı´nın da katkılarıyla Sivas´ta Düğün Adetleri ve Düğün Giyimleri adlı kitabımızın tanıtımını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu kitap Sabiha Aker Hocamız tarafından bin bir emekle hazırlanmış bir eserdir. Kendisi örnek kumaşlarını kitaba koyduğu gibi birebir çizimlerini de yapmıştır. Bu yüzden hemen hemen her kıyafetin birer örneği buraya çizilmiştir. Bu hiç kolay bir şey değildir. Ben bu kadar büyük emek sonucu ortaya çıkan bu eserin büyük bir eksikliği doldurduğuna inanıyorum." şeklinde konuştu.

Emekli olduktan sonra bu kitap için yoğun emek sarf ettiğini belirten eserin sahibi Sabiha Aker'de "Büyük bir emek ve sabırla bu çalışmayı ortaya çıkardık. Şimdiki nesiller bu elbiselerin ve adetlerin hiç birini bilmiyor. Bunun kadar ayrıntılı bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştı. Bu çalışmamızda sadece dış görünüş değil, iç çamaşırlardan, ayakkabıya kadar bütün detayları tek tek ele aldık. Kitabımızdaki bütün çalışmalar orijinaldir. Buradaki elbiselerin tamamını sandıklardan toplamadır. Birçoğu kendi annemin çeyizinden alınmıştır. Biz geçmişte giydiğimiz elbiseleri gelecek nesillere aktarmak adına böyle bir çalışmayı hayata geçirdik." ifadelerine yer verdi

İlk etapta 1000 adet bastırılan kitap, üniversite kütüphanelerine, tüm il halk kütüphanelerine ve konuyla ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtılacak.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg